Módní guru ministr Toman

10. 08. 2018 7:37:10
Jsou vedra a řadě lidí z toho už hrabe. Otázka komu všemu... Rozkaz ale zněl jasně: hoďte se do gala a poťte se, pardálové!

Lidé mají různé priority. Ex-ministru zemědělství Jurečkovi šlo na jeho úřadě zejména o alkoholismus jeho úředníků a mizení nádobí z jídelny. Ohledně obojího chodily po ministerstvu zemědělství (MZe) co půl roku varovné oběžníky, vyhrožující namátkovými kontrolami dechu a ukrývaného nádobí. Zda na ně kdy došlo, nevím. To stávající ministr Toman má vyšší ambice – chce pozvednout image ministerstva. Ruku na srdce, říci, že člověk pracuje na MZe, to není zrovna práce na „dobré adrese“. Jo, takové ministerstvo financí nebo zahraničí, to má jiný zvuk...

Nedílnou součástí tohoto procesu je i reprezentativní ouředník. Není proto divu, že je i na MZe nutno zavést tzv. dress code, tedy pravidla pro oblékání, neboť pohled na nedbale oblečeného úředníka deklasuje celý rezort. On tedy dress code zde vlastně byl i před Tomanem, jenom o něm nikdo nevěděl, a kdo jej náhodou z dlouhé chvíle na intranetu úřadu našel, ten na něj zase rychle zapomněl. Není proto divu, že když ministr Toman nastoupil do úřadu, otřásl se jako estét hnusem. Netrvalo proto dlouho, než přišel shora příkaz, že dress code se bude dodržovat a basta!

Samozřejmě není pravidel bez sankcí. V případě dress code jsou koncipovány zajímavě. Za jeho údajné porušení by měl být trestán – finančně - nadřízený dotčeného hříšníka, tedy osoba schvalující hříšníkovi prémie. Chytře vymyšleno...

Je ovšem otázkou, kdo bude nevhodně oblečené ouřady z MZe ministrovi udávat, když ministr sám na chodbách je k vidění sotvakdy a pravděpodobnost, že zavítá do kanceláře úřednického „plebsu“ je takřka nulová. Patrně zde bude muset vzniknout nějaká módní policie, např. ve stylu islámských náboženských policií, které na ulici hledají a trestají málo zahalené ženy. Ta pak hříšníka ztotožní, ovšem pokud tedy dotyčný bude mít s sebou průkazku, kterou mají zaměstnanci nosit a nenosí.

Problémem není ani tak dress code, jakože jsou v době současných nebývalých veder v rámci něj zaváděny pro muže dlouhé kalhoty a polobotky. Samozřejmě k velké „radosti“ všech zúčastněných, neboť kanceláře budovy železobetonového monstra MZe u pražské magistrály nejsou klimatizovány. Tedy ty úřednické, ministr klimatizaci pochopitelně má, a to jak v kanceláři, tak své služební limuzíně.

V době současné konjunktury, kdy se firmy předhánějí v nejrůznějších, někdy až bizardních benefitech pro zaměstnance ve snaze si je získat a udržet, jde stát opačnou cestou. Je jedno, jestli jste schopný a pracovitý či nikoliv, podstatná je opět kašírka nad tím. A ovšem poslušnost, ta musí být! Komunikace a dialog? K smíchu, jsme na úřadě. Holt tradice je tradice; kdo nejste příliš bystrý, ale umíte si uvázat kravatu („four in hand“ plně postačí) a být zticha, jste vítán.

Končit by se mělo nějak pozitivně. Takže, ne kůrovec a velká sucha, ale šaty – to je hlavní problém rezortu! Takže vlastně je s českým zemědělstvím vše v nejlepším pořádku... :-)

Autor: Jan Málek | pátek 10.8.2018 7:37 | karma článku: 15.37 | přečteno: 829x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Bohm Vladimir

Neznalost zákona neomlouvá, aneb víte jaký je nejvyšší zákon přírody?

Neznalost zákona neomlouvá. To platí nejen v naší společnosti a právním systému v němž žijeme, ale hlavně i na úrovni nejvyšší - přírody. Schválně kdo zná a vysloví tento zákon, než bude pokračovat ve čtení?

21.1.2019 v 17:48 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 303 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč nás autor „Husitské epopeje“ mystifikuje?

Takzvaná „Husitská epopej“ má se skutečnou historii máloco společného, protože není ničím jiným než jen manipulací

21.1.2019 v 15:35 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 957 | Diskuse

Ivana Jirmářová

Čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím

A tak se střežte těch, kdo tvrdí, že mají odpověď na všechno. Naše mysl je úžasný nástroj a ráda všemu vládne. Občas je ale dobré připustit, že jsou i věci, na které ani zdaleka nedosáhne.

21.1.2019 v 13:48 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 347 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Recenze knihy: Prolomení hradeb

Ohledně nebezpečí islamizace Evropy se objevilo mnoho knih. Kniha Petra Hampla Prolomení hradeb je jednou z těch zdařilých sociologických úvah snažící se postihnout současné paradigma výměny etnik v Evropě.

21.1.2019 v 13:30 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 495 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Řecko: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

21.1.2019 v 11:15 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 858 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 829

Muž středního věku, jež se snaží brát svět s nadhledem a optimismem, ovšem ne vždy se mu to daří... asi jako každému.

Najdete na iDNES.cz